Каква е разликата между суха и увредена коса?

Каква е разликата между суха и увредена коса?

Съдържание:

  1. Как изглежда здравата коса?
  2. Кога става въпрос за суха коса?
  3. Каква е разликата между суха и увредена коса?
  4. Как да се справите с увредената коса?
  5. Изберете най-добрата грижа с FGStyle.bg.

Колко пъти сте оставали разочаровани, когато сте си правили прическа и сте забелязвали сухите, накъсани краища и липсата на блясък? Използването на неправилните продукти, топлинната обработка, боядисването и редица други фактори могат да повлияят на скалпа и да увредят структурата на косъма. Затова вместо да търсите временни решения, необходимо е да обърнете внимание на нуждите на косата си.

Сухата коса може да бъде наистина неприятна! Но знаете ли, че макар да изглеждат почти идентични, двата проблема са напълно различни? Ако се чудите каква е разликата, продължете да четете. В тази статия ние, от FGStyle, ще Ви помогнем да възстановите нейната красота и жизненост.

Как изглежда здравата коса?

Как изглежда здравата коса?

Ако се колебаете дали полагате правилните грижи за косата си, Ви препоръчваме да се вгледате внимателно в най-малките детайли. Здравината си личи по визията и текстурата на косъма, състоянието на скалпа и какво се случва, когато се опитате да я стилизирате в определена прическа. За да разберете дали трябва да промените рутината си, обърнете внимание на характеристики като:

Гладкост и блясък

Може да не сте обръщали внимание досега, но естественият блясък се дължи на добрата хидратация и правилните грижи. Когато косъмът получава всички необходими хранителни вещества, неговите влакна запазват текстурата и структурата си. Здравите влакна не са матирани или заплетени, а напротив – падат плавно и изглеждат лъскави, защото светлината се отразява в тях и им придава видим блясък.

Еластичност

Силата и здравината се определя от това каква е устойчивостта на опъване. Това е способността да се разтяга и връща в първоначалното си състояние, без да се накъсва. При здрава структура, влакната имат необходимата здравина, която ги предпазва от увреждане.

Например, когато я дръпнете леко, ако всичко е наред, тя няма да се повреди или накъса, но ако това се случи – е знак за дехидратация и увреждане.

Липса на накъсване и цъфтеж

Най-добрият начин да разберете дали косата Ви е жизнена е да я огледате внимателно в дължина като обърнете внимание и на краищата. Накъсването е признак за сухота или увреждане. То обикновено се появява, когато влакната са прекалено сухи и повредени. Най-честите причини са прекомерно боядисване, честа топлинна обработка и използване на неправилни продукти. Може да е свързано и със здравословното състояние и хронични проблеми.

Ако забележите прекомерен цъфтеж на краищата, това подсказва, че имате проблем със структурата на косъма. Неговите влакна са изгубили здравината се и се нуждаят от интензивно подхранване и грижи.

Имате ли прекомерен косопад?

Нямате прекомерен косопад

Нормално е да Ви падат около 50-100 косъма на ден. В зависимост от гъстота и плътността, тази бройка може да достигне дори 150. Няма причина да се притеснявате – това е напълно естествен процес и е свързан с фазите на растеж в косъма. Научете повече в нашата предходна статия какви са те и кога става въпрос за косопад.

Кога става въпрос за суха коса?

Когато говорим за сухота, тя може да засегне както скалпа, така и косата. Обикновено се дължи на намалената продукция на естествени масла от скалпа, които поддържат косъма хидратиран и защитен. Това в дългосрочен план се отразява на неговата структура и води до загубата на блясък, начупване на кичурите, липсата на блясък и появата на груба, матова текстура.

Появяват се и проблеми като накъсване в дължина, цъфтеж на краищата и трудно стилизиране. Причината е, че липсата на достатъчно дехидратация води до намаляване на гъвкавостта и увеличаване на възможността за увреждане.

Може да забележите, че имате суха коса, когато забележите един или няколко от изброените признаци, както и, ако имате лющещ се и сърбящ скалп. Това също е резултат на липсата на достатъчно себум – естествените масла, които произвеждат мастните жлези.

Друга особеност на сухата коса е, че е по-податлива на къдрене. Състоянието на кутикулата я кара по-бързо да губи влагата си. Това я прави по-чувствителна към влагата от околната среда и Ви затруднява при поддържането на точно определена прическа.

Въпреки това много фризьори смятат, че този проблем може да не наруши ежедневието Ви, ако използвате правилните продукти. Те ще Ви помогнат да запазите нейната мекота, гладкост и блясък. Дълбоко хидратиращи шампоани, балсами, маски и масла, създават защитния слой, от който се нуждаете и задържат влагата вътре в косъма.

Дълбоко хидратиращи шампоани, балсами, маски и масла, създават защитния слой, от който се нуждаете.

Каква е разликата между суха и увредена коса?

Често допускана грешка при наличието на проблем е да се обърква сухата с увредената коса, които всъщност трябва да се третират по различен начин. И двете състояния имат сходни признаци – матовост, по-лесно къдрене, груба текстура, накъсване в дължина и на краищата и много други, но не са еднакви.

Както вече Ви споделихме – при сухата състоянието се дължи на липсата на естествения себум, който действа като защита на дължината на влакната. Докато увредената е резултат от външни фактори като прекомерна топлинна обработка, химическо третиране или механични увреждания. Например – силният вятър може да заплете кичурите и да доведе до накъсване при разплитането, UV лъчите да изгорят влакната или честото изправяне да отслабят връзката на структурите. Замърсяванията от околната среда също могат да доведат до накъсвания.

Косата е загубила своята здрава структура, здравина и еластичност, което е довело до накъсване, цъфтене и липсата на блясък. За разлика от сухата, тя се нужде не само от хидратация, а и от възстановяване на протеиновия ѝ баланс, за да се укрепи отново отвътре.

Професионален фризьор ще успее да разграничи правилно двата проблема и да Ви даде насоки как да се погрижите за тях. Можете да го направите и сами в домашни условия като дръпнете леко един кичур. Ако се върне в нормалното си състояние – всичко е наред, но ако забележите накъсване – най-вероятно става въпрос за увреждане.

Как да се справите с увредената коса?

Първо е много важно да разберете колко сериозно е увреждането, за да се насочите към правилните продукти. Има няколко нива на увреждане:

  • Първо – кутикулите са назъбени, като някои от тях са повдигнати или накъсани, но вътрешната кора на косъма все още не е напълно разкрита. Косата е леко суха, с по-малък блясък, по-матов цвят и изтънени краища.
  • Второ – вече се забелязва абразия на кутилата, което означава, че външният слой липсва, а сърцевината е незащитена и уязвима на увреждания. Броят на слоевете на косъма намалява, като повечето от тях са увредени. Косата има груба текстура с матов вид, неравномерен баланс на цвета и множество цъфтежи в краищата.
  • Трето – най-високото ниво на увреждане. Кутикулата е силно увредена, като част от нея е силно дехидратирана. Влакната също са отслабени. Текстурата на повърхността е много груба и може да бъде с накъсвания в дължините. Липсва блясък, цветът изглежда блед и му липсва жизненост, а краищата са винаги цъфтящи и разцепени.

Изберете най-добрата грижа с FGStyle.bg.

Най-добрият начин да се справите с този проблем е да си създадете подходяща рутина. Необходимо е да възстановите косата си на молекулярно ниво и да я предпазите от по-нататъшни увреждания.

Ако я боядисвате, Ви препоръчваме да се доверите на професионалист в салон, който да Ви помогне да минимализирате увреждането.

Разбира се, когато става дума за оформяне, не забравяйте – нагретите инструменти за оформяне могат сериозно да увредят качеството на влакната на косата. Използването на термозащитен спрей ще осигури допълнителна защита срещу повреда. Но все пак се препоръчва да се намали възможно най-много използването на маши и преси за оформяне.

Изберете най-добрата грижа с FGStyle.bg.

В нашия онлайн магазин ще откриете най-добрите професионални продукти за грижа. Поръчайте ги още СЕГА или се свържете с нас на телефон: 0899 144 366.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *