Забелязвате, че косата Ви е загубила естествения си блясък и здравина? Виждате все повече заплетени кичури, накъсани и цъфтящи краища?
Тази промяна не е случайна и в повечето случаи е свързана със студеното време! Големите температурни колебания, силният вятър и високата влажност са само част от предизвикателствата, пред които се изправяте всекидневно! Заедно с носенето на шапка и повече дрехи, те оказват сериозно влияние върху състоянието на скалпа и косъма.
Добрата новина е, че можете да се предпазите от вредното им въздействие с правилните грижи! В тази статия ние, от FGStyle, ще Ви помогнем да защитите косата си и да подобрите външния й вид.
Пред какви проблеми може да се изправите?
Ако си мислите, че зимата се отразява единствено на кожата, помислете си пак! Студеното време е най-лошият враг на косата. Точно както ниските температури и прекомерното отопление на закрито, могат да предизвикат зачервяване и лющене на кожата на лицето, така могат да повлияят и на скалпа.
Тези условия могат да Ви поставят пред сериозни изпитания като:
Сухота и дехидратация
Кожата на скалпа, подобно на други части на тялото, произвежда естествен себум, за да поддържа влагата и да се предпазва от вредните въздействия на околната среда. През зимата има редица фактори, които могат да нарушат този естествен процес. Например- сухата топлина, идваща от отоплителните уреди, ниската влажност във въздуха, прекомерното миене и използването на гореща вода. Всичко това не само отстранява естествените масла, а и влошава цялостното състояние.
Резултатът е дехидратация, сухота, лющене на кожата и появата на пърхот. Скалпът става по-чувствителен и лесно податлив на раздразнения, които често причиняват сърбеж и зачервяване. Косата става по-крехка и безжизнена, а косъмът загубва естествената си еластичност и блясък.
Допълнителен проблем е, че дехидратацията е причина краищата да станат по-склонни към увреждания като заплитане и накъсване.
Чупливост и накъсване
Ако сте забелязали, че косата Ви е трудна за оформяне и по-бързо се заплита, това отново се дължи на сухота и липса на хидратация. Липсата на естествени масла, засягат нейната здравина и структура, правейки я по-склонна към накъсване, заплитане и начупване.
Температурните колебания между студената външна среда и топлината в помещенията, оказват допълнителен стрес върху скалпа и косъма. Без необходимата грижа, ще забележите, че нейната здравина е компрометирана и е станала по-крехка и лесно късаща се.
Наелектризиране
Както вече Ви споделихме – когато температурите паднат, въздухът става по-студен и сух, създавайки перфектните условия за наелектризиране.
Нека Ви дадем пример от ежедневието на всяка дама. Когато носите шапка, тя се трие в кичурите Ви и по този начин двата обекта си разменят електрони. Това предизвика натрупване на електрически заряд, който може да изчезне сам, ако във въздуха има влага. Ако няма никаква влажност в него или в косата, зарядът кара космите да се отблъскват един от друг като магнити.
В такива случаи е много трудно да имате гладка и красива визия, защото косата Ви буквално „стърчи” навсякъде, заради зарядите които се отблъскват. Може да се изкушавате да я срешете или да я пригладите с ръце, но това само ще влоши допълнително нещата, особено ако носите вълнен шал или пуловер.
Най-доброто решение е правилната грижа и добрата хидратация!
Сезонен косопад
Много дами се притесняват, че косата им пада много повече през есента и зимата, но това не е непременно пряк резултат от ниските температури. Според последните проучвания, през студените месеци – организмът естествено произвежда повече мелатонин. Неговата цел е да регулира цикъла на растеж на косъма и тава на теория означава, че трябва да губите по-малко коса.
Проблемите възникват заради промените в околната среда и използването на неподходящи продукти за грижите на скалпа и косата. Научете повече за сезонния косопад в нашата предходна статия и не забравяйте – с правилната рутина можете да се справите с дехидратацията и да възстановите красивата си визия.
Как да се погрижите за косата си?
Вече знаете пред какво се изправяте през зимата и, че ниските температури и сухият въздух са най-големите Ви врагове! Време е да Ви запознаем с няколко прости, но ефективни стъпки как да защитите скалпа и косата си:
Погрижете се за хидратацията
Едно от най-добрите неща, които можете да направите, е да изберете професионални продукти за хидратация, които да се погрижат за сухотата и лющенето на скалпа. Ако косата Ви е склонна към накъсване и цъфтеж, сега е чудесен момент да преминете към хидратиращ шампоан и да потърсете балсам без отмиване или подходяща маска.
Овлажняващият шампоан не само ще съхрани естествените масла, а и ще подхрани скалпа и косъма, осигурявайки тяхната здравина и влага. В допълнение към това, дълбоко подхранващата маска е чудесен начин да ги поддържате хидратирани и предпазите от изсушаване.
Посещавайте редовно фризьора си
Дами, време е да се изправите пред грозната истина – цъфтящите крайща ще се появят, независимо колко се грижите за тях и какви продукти използвате. Те са неизбежна част от живота на косата, особено през зимата, когато е подложена на по-сурови условия и стрес. Въпреки че можете да предотвратите накъсването и цъфтежа, когато те вече са налице, най-доброто решение е тя да се подстриже.
Обикновено професионалистите препоръчват да се подстригвате веднъж на всеки 6 до 8 седмици, но през студените месеци е по-добре да го правите на 5-6 седмици. Когато редовно поддържате косата си, ще предотвратите появата на цъфтеж и ще намалите риска от накъсване.
Използвайте топлинна защита
Може да Ви се струва, че не е необходимо да ползвате такава.
През зимата, въпреки че температурите са ниски, можете да получите сериозни щети от уреди за топлина обработка като маши, преси за изправяне и сешоари. Необходимо е да вземете необходимите предпазни мерки, защото косата Ви е изложена на още повече вредни елементи от лятото.
Добра идея е да ползвате топлозащитен спрей всеки път, когато изсушавате, изправяте или къдрите с инструмент за оформяне. Помислете дали можете да избегнете някой път топлинно стилизиране, за да дадете възможност на косата си да си почине от него.
Хранете се здравословно и останете хидратирани
Нездравословните диети, съчетани с липсата на основни витамини, минерали и други хранителни вещества, могат да доведат до косопад. Неправилното хранене, съчетано с дефицити на важни хранителни вещества може да възпрепятства способността на тялото да създава нови космени фоликули. Например – витамин А стимулира здравословното производство на себум в скалпа, а витамин Е стимулира кръвообращението в скалпа и помага на фоликулите да останат продуктивни.
Затова е важно да консумирате достатъчно зелени храни и протеини в студено време. Не забравяйте и да пиете достатъчно вода – тя е вълшебната отвара, от която се нуждае и косата Ви, за да се предотвратят цъфтящите краища и загубата на блясък.
Потърсете причините за косопада
От стрес до хранителни дефицити, простите Ви ежедневни навици могат да допринесат за косопада, особено през зимата. Консултирайте се със специалист, който ще Ви помогне да разберете първоизточника на този проблем, за да можете да се насочите към правилните продукти за коса.
Избягвайте горещата вода
Горещата вода премахва естествените масла, които защитават косата, и я прави по-податлива на увреждания. Затова специалистите препоръчват да избягвате продължително вземане на горещ душ или миене на главата с гореща вода. Вместо това изберете хладка вода.
А Вие имате ли проблем с косата през зимата?
Не пропускайте да разгледате нашия онлайн магазин и да откриете правилните професионални продукти, с които да си подарите нежна грижа и подхранване.
Поръчайте ги още СЕГА или се свържете с нас на телефон: 0899 144 366.