Всички сме свикнали да вярваме, че качеството и външният вид на косата зависи само от определени манипулации и външни фактори. Но при внимателен анализ се оказва, че заедно с други симптоми, които обикновено не свързваме помежду си, косата се превръща в своеобразен индикатор, който успешно и визуално сигнализира за дълбоки неизправности в тялото.
AdMe.ru анализира и събра заедно най-често срещаните проблеми, свързани с косата, а също така установи кои заболявания – леки и сериозни – те най-често показват.
Безжизнена коса, без блясък
Първата и най-очевидна причина косата да загуби здравия си блясък и да стане безжизнена се дължи на неправилна грижа, често боядисване и къдрене.
Също така косата често става скучна през есенно-зимния период, когато в организма липсват витамини и минерали. Този симптом може да показва конкретно липсата на селен, фосфор и сяра в организма. За да определите това със сигурност, трябва да обърнете внимание на здравето на венците и развитието на кариес: ако забележите активни и неприятни промени в тази област, тогава диагнозата е точна и има смисъл да се консултирате с лекар.
Самият пърхот най-често е безвреден, но е изключително неестетичен и провокира неприятен сърбеж. Причините за тази досадна проява могат да бъдат много. Може да прекалявате с различни продукти за коса. Също така пърхотът може да се появи в резултат на ентусиазъм за диети, особено за „разтоварващи“ диети, когато мазнините и въглехидратите са почти напълно или значително изключени от диетата.
Други причини за пърхота могат да бъдат стрес, стомашно-чревни проблеми или имунодефицит. И така нареченият жълт пърхот е симптом на една от дерматологичните патологии – себореен дерматит, чието лечение е по-трудно, отколкото в случай на „сух“ пърхот. В тези ситуации използването на шампоан против пърхот не е достатъчно и е необходимо да посетите трихолог за по-задълбочено проучване на проблема.
Тънка и чуплива коса
Изтъняването и чупливостта на косата са резултат от неадекватно хранене или по-скоро липса на протеини. В крайна сметка протеинът изпълнява такива жизненоважни функции, които никой друг елемент не може да поеме върху себе си.
Има обаче някои клопки, които могат да показват по-сериозно медицинско състояние. Например, чупливата коса е един от симптомите на болестта на Иценко-Кушинг. За да разберете със сигурност дали това е вашият случай, трябва да обърнете внимание дали се притеснявате от други очевидни прояви на това заболяване: хронично безсъние, високо кръвно налягане и необясними болки в гърба.
Косопад, неравна плешивост
Смята се, че загубата на до 100 косми на ден е норма, с изключение на някои периоди от живота, когато косопадът по естествени причини е по-интензивен (по време на бременност или с настъпване на менопаузата). Най-лесният начин да проверите дали всичко е наред (освен визуална оценка) е да прокарате пръсти през косата в корените и да я издърпате до краищата. В идеалния случай в ръката трябва да останат 1-2 косми или изобщо да няма; нормално – 3-5 косми; ако повече – струва си да помислите за посещение на трихолог.
Активната загуба на коса може да е свързана с неизправности в ендокринната система, отслабена имунна система или да е признак на диабет. В тази връзка не трябва да отлагате посещението при лекар и доставянето на необходимите изследвания. Но изобщо не се паникьосвайте. Възможно е в крайна сметка тази беда да бъде свързана само с липса на витамини, сезона или стреса. Ето защо не пречи да започнете да пиете успокояващи билки едновременно, както и да се откажете от сложния стил.
Мазната коса обикновено показва нездравословна диета с преобладаване на животински мазнини. За да се опитате да разрешите проблема, препоръчително е да ограничите месото, мазните и пържените храни, както и да избягвате сладкиши, пушени меса, алкохол и прекомерна консумация на кафе. Работата на мастните жлези може да се нормализира и с помощта на масло от чаено дърво: няколко капки, добавени към шампоана, са напълно способни да решат проблема с външния вид.
Ако ограниченията за хранене и правилните грижи не помагат, това може да сигнализира за метаболитни нарушения, хормонален дисбаланс или чернодробни проблеми. В такава ситуация, разбира се, е много важно да се консултирате със специалист, за да избегнете влошаване на ситуацията.
Преждевременно побеляване на косата
Всъщност побеляването на косата до голяма степен зависи от генетично предразположение, а също е резултат от специфична програма, определена за организма: с възрастта запасите от меланоцити, отговорни за производството на пигмент, неизбежно се изчерпват. Средно косата на жените започва да побелява след 30-40 години, но се срещат и нестандартни ситуации, когато косата посивява при много млади хора или дори юноши.
Ранната сива коса (не засяга цялата коса, а само отделните косми) най-често е резултат от силен стрес, продължително преумора и дори неуспешна диета (например, включваща рязко намаляване на протеините). Всички тези точки, според учените, задействат механизма на активно изчерпване на меланина, поради което косата посивява естествено, както е предвидено от природата, но в много по-кратки срокове.
Ако този симптом е придружен от появата на пъпки, язви, пилинг и други видове кожно дразнене на главата, това е алармен сигнал, който изисква намесата на дерматолог, тъй като може да бъде проява на кожни заболявания като псориазис или екзема.
Ако крастата не е придружена от допълнителни външни заболявания, това може да е доказателство за разстройство на нервната система, провокирано от стрес, и да бъде същият нервен тик като навика да гризе ноктите. В този случай като първоначална мярка ще бъде полезно да започнете да приемате успокояващи билки, както и витамини В1 и В6, а в бъдеще, разбира се, да се консултирате и да бъдете прегледани от невролог.
Суха коса и разцепени краища
Ако оставим настрана очевидни фактори като къдрене и често използване на сешоар и маша, сухата коса обикновено се причинява от недостиг на протеини (а това е основният строителен материал, както беше споменато по-горе) и липса на желязо и мед в тялото (което води до недостиг на достатъчно кислород до скалпа).
Този проблем също често се среща при хора, които често се подлагат на диети, а това от своя страна може да доведе до заболявания на ендокринната система. Хранете се правилно и от време на време яжте червена риба и моркови, за да попълните липсващите витамини. Също така пийте портокалов сок – за по-добро усвояване на желязо – и не забравяйте да пиете достатъчно чиста вода, за да останете хидратирани.
Повече вижте ТУК